האם צריך לעבור מבחן תיאוריה נוסף במקרה של המרת רישיון?

אם יש לכם רישיון נהיגה זר, ואתם מתכננים לנהוג בישראל, יש לכם אפשרות להמיר את הרישיון הזר שלכם לרישיון נהיגה ישראלי. כיצד עושים זאת? מה התנאים המקדימים? והאם צריך לעבור תאוריה וטסט במסגרת ההליך? כל הפרטים לפניכם.

תנאים מקדימים להמרת רישיון

הדרך להמרת רישיון מתחילה בסניף הרישוי הקרוב למקום מגוריכם, אליו תצטרכו להגיע עם כל המסמכים הנדרשים, בהתאם לסטאטוס שבו אתם נמצאים (תושב חוזר, תייר, עולה חדש ותושב ארעי). יש לציין שהמרת הרישיון כרוכה בתשלום אגרה, אלא אם כן אתם דיפלומטים.

אם תהיתם אם להמיר את הרישיון או לא, חשוב שתדעו שניתן לנהוג בישראל עם רישיון הזר למשך שנה מיום כניסתכם לארץ. אולם אם ברצונכם להמשיך ולנהוג כחוק, יהיה עליכם להוציא רישיון נהיגה ישראלי, כאשר תהליך המרת הרישיון צריך להסתיים בחמש השנים הראשונות לשהותכם בארץ, ובתנאי שהיו לכם חמש שנות וותק עם הרישיון הזר לפני הגשת הבקשה.

להמיר רישיון נהיגהומה לגבי טסט ותאוריה?

קחו בחשבון שייתכן שתצטרכו לעבור גם בדיקת ראייה ובמקרים מסוימים, יהיה עליכם גם לעבור מבחן נהיגה מעשי. במידה ואתם דיפלומטים או שהחזקתם ברישיון נהיגה זר למשך חמש שנים לפחות, ואתם מעוניינים להמיר את רישיונכם לרישיון מסוג 1, A, A1, A2 או B תהיו פטורים ממבחן נהיגה מעשי. אולם בכל שאר המקרים יהיה עליכם גם לעבור מבחן נהיגה מעשי. במידה ונכשלתם פעמיים במבחן המעשי, תצטרכו גם לעבור מבחן עיוני (תאוריה) לפני שתוכלו לעבור טסט נוסף.

כמובן שעולם חדשים זכאים להתאמות בבחינת התאוריה של משרד הרישוי וחשוב לדעת זאת.

אילו סוגים של המרות רישיון יש?

ישנם מספר סוגים של המרת רישיון בהתאם לסוג הרכב בו מבקש הבקשה מעוניין לנהוג, לרבות רישיון מסוג 1 A, A1, A2, B. רישיונות A, A1 ו-A2 מאפשרים לנהוג על אופנועים בעלי נפח מנוע משתנה, בעוד רישיון B מתאים לנהיגה ברכב פרטי וברכב מסחרי קטן.

הדרישות להמרת רישיון עשויות להשתנות בהתאם לסוג הרישיון המבוקש, כמו גם בהתאם לסטאטוס של מבקש הבקשה. לדוגמה, אם יש לכם רישיון נהיגה זר כבר 5 שנים לפחות ואתם מבקשים להמירו לרישיון מסוג A, A1, A2 או B, תוכלו לקבל פטור מביצוע מבחן נהיגה מעשי. לעומת זאת, אם אתם מעוניינים להמיר לכל דרגת רישיון אחרת, עליכם לעבור בהצלחה מבחן נהיגה מעשי.

המרת רישיון לרמה נוספתבנוסף למבחן הנהיגה המעשי, ייתכן שמבקשי הבקשה יידרשו לעבור מבחן נהיגה עיוני במקרים מסוימים. כמו למשל במקרה ונכשלו פעמיים במבחן המעשי. במידה ותידרשו לעבור תאוריה לפני שתיגשו לטסט נוסף, קחו בחשבון שקורס הכנה לתאוריה יכול להועיל לכם עד מאוד בתהליך של המרת רישיון, ובמיוחד אם אינכם מורגלים בנהיגה בכבישי הארץ. הכנה מקצועית תוכל להקנות לכם הבנה מקיפה של החוק, כללי הדרך, התמרורים ומידע נוסף שיעזור לכם לעבור את המבחן העיוני בהצלחה.

מלבד גישה לחומרי הלימוד, קורס הכנה למבחן תאוריה גם מציע סביבת למידה מובנת וליווי של אנשי מקצוע מהשורה הראשונה, מה שיכול להקל עליכם אם אתם מתקשים ללמוד בעצמכם, או לחלופין, כאשר אתם מגיעים לארץ חדשה ולא מכירים את הכללים והחוקים החלים בה. בסך הכל קורס תאוריה מקצועי יכול לשפר את הסיכויים שלכם לעבור את מבחן התאוריה בפעם הראשונה, להמיר את הרישיון בהצלחה וליישר קו עם כל החוקים והכללים כדי לנהוג בבטחה.

ולבסוף, בדקו מה דרוש מכם

כדי שתהליך המרת הרישיון יעבור בהצלחה, עליכם לבדוק את הדרישות הספציפיות עבור סוג המרת הרישיון לפני הגשת הבקשה, וכמובן – להתעדכן בכל המסמכים שעליכם להגיש, בהתאם למעמדכם (עולים חדשים, דיפלומטים, תושבים חוזרים, תיירים או תושבים ארעיים) ובהתאם לסוג ודרגת הרישיון שתרצו להמיר.