מהי הדרך הנכונה ללמוד את לוח התמרורים?

לתמרורים יש תפקיד חשוב – הם מכוונים, מסבירים ומסייעים לשלוט בהתנהגות של משתמשי הדרך, במטרה להפוך את הכבישים לבטוחים ככל האפשר. הכרת לוח התמרורים חיונית עבור נהגים חדשים, או אנשים שרוצים לעבור מבחן תאוריה כדי להוציא רישיון רכב, אך לא רק. כל משתמשי הדרך, לרבות נהגים ותיקים, צריכים להכיר את לוח התמרורים.

בין אם אתם לומדים לתאוריה ובין אם רוצים להתעדכן בכל החידושים או לרענן את הזיכרון שלכם, המדריך הבא ינחה אתכם כאשר אתם ניגשים ללמוד את לוח התמרורים.

מדוע חשוב להכיר את התמרורים?

ניסיון בנהיגה מאוד חשוב כאשר משתמשים בכביש או בדרכים, אך הוא לא מספיק. עליכם להכיר גם את התמרורים שנמצאים בצדי הדרך, יש סיבה שהם שם. ישנם סוגים שונים של תמרורים מה שעשוי להיות מבלבל, אך חשוב לזכור שכל סוגי התמרורים נחלקים לחמישה סוגים עיקריים, תמרורי הוריה, תמרורי אזהרה והתרעה, תמרורי זכות קדימה, תמרורי איסורים והגבלות ותמרורי מודיעין. ההבדלים ביניהם באים לידי ביטוי גם בעיצוב שלהם, שכן לכל סוג של תמרור יש צורה וצבעים שונים.

כך למשל צורת המעגל והצבע הכחול אופייניים לתמרורי הוריה, צורת המשולש האדום מאופיינת עם תמרורי אזהרה וצורת המלבן מאופיינת עם תמרורים שמעבירים מידע. גם הצבעים סמליים ותואמים לאופיו של התמרור. עיגולים אדומים למשל אומרים מה אסור לכם לעשות, לדוגמה תמרור: "אסורה הכניסה לכל רכב" לעומת מלבנים כחולים או ירוקים אשר משמשים להעברת מידע או הכוונה בכבישים כפי שאנו רואים בצדי הדרך.

כמובן שיש גם שיש תמרורים ש"חורגים" מהכללים, במיוחד אם מטרתם להיות בולטים ולמשוך את תשומת ליבכם, כדי להגביר את מידת הבטיחות.

מהי הדרך הטובה ביותר לתרגל?

בלוח התמרורים יש המון תמרורים, לכל תמרור משמעות משלו, לכן טבעי שתרגישו מוצפים מעט בתחילת הדרך. אבל מכיוון שמבחן התאוריה אתנו כבר המון שנים והמון אנשים עברו אותו לפניכם, אינכם צריכים לדאוג. הניסיון מלמד שכל אחד יכול לעבור תאוריה, גם אתם, ואפשר אפילו לעשות זאת בפעם הראשונה, אם תתרגלו נכון.

תמרורי דרךאם אתם שואלים את עצמכם מהי הדרך הטובה ביותר ללמוד את לוח התמרורים לפני מבחן תאוריה, עומדות לרשותכם שתי אפשרויות עיקריות והן: ללמוד לבד או ללמוד בקבוצה. כל אפשרות טומנת בחובה כמה אופציות שכדאי לבחון, כדי שתוכלו לבחור באחת הנכונה והמתאימה ביותר לשיטת הלימוד המועדפת עליכם.

לימוד עצמאי

המון מתרגלים מעדיפים את שיטת הלימוד העצמי, כי מתאימה להם יותר. אם גם אתם נמנים עליהם, יש כמה אפשרויות לימוד שעומדות לרשותכם:

• תרגול מבחנים אמיתיים של משרד הרישוי – אחת הדרכים היותר יעילות ללמוד את לוח התמרורים היא על ידי מבחנים אמיתיים של משרד הרישוי. ישנם סוגים שונים של ממשקים דיגיטליים, החל באתר האינטרנט שלנו ועד קורס ממוקד. ממשקים אלו מאפשרים לכם לתרגל מבחנים ובו זמנית גם ללמוד את לוח התמרורים וחוקי הדרך.

• לצפות בשיעורים מוקלטים – דרך נוספת שעומדת לרשותכם היא לצפות בשיעורים מוקלטים בזמן שנוח לכם. אינכם חלק מקבוצה, אך כן לומדים לתאוריה עם מורה מקצועי אשר מכוון אתכם, וגם מספק הסברים, במקביל ללימוד לוח התמרורים וחוקי הנהיגה השונים. אפשרות זו מעולה, שכן אינכם מחויבים לזמנים, אתם יכולים ללמוד בזמן הפנוי שלכם ואם יש לכם מחויבות אישית ויכולות למידה עצמית גבוהות, זה יעבוד עבורכם.

לימוד בקבוצה

אם אתם מפיקים מעצמכם את המרב במסגרת קבוצה, תוכלו להירשם לקורס הכנה לתאוריה. ישנם שני סוגים של קורסים, קורס פרונטלי אשר מתקיים בכיתה או קורס בזום, בו אתם לומדים מהנוחות של הבית בצורה וירטואלית בימים וזמנים קבועים של הקורס. לכל אפשרויות יש יתרונות וחסרונות, ואתם יכולים לבחור מה עובד עבורכם הכי טוב.

אפשרות נוספת היא ללמוד עם חברים. אם יש לכם חברים שלומדים גם כן את לוח התמרורים, פשוט הכינו כרטיסיות וסכמו את החומר מתוך חוברת הלימוד, וכך יהיה לכם קל יותר לזכור את התמרורים השונים.

איפה אפשר למצוא את לוח התמרורים המלא?

כדי ללמוד את לוח התמרורים, עליכם לוודא שיש לכם את כל התמרורים מול העיניים, עם הסברים על כל תמרור ותמרור. אחד המקומות למצוא בו את לוח התמרורים הוא אתר GOV, זהו האתר הממשלתי ובו מופיע קישור ללוח התמרורים המעודכן עם כל ההסברים בצורה מפורטת. תוכלו גם להיעזר באתר דרך חדשה ללימודי תאוריה ובו גישה ללוח התמרורים.

וכמובן שאם אתם מעדיפים גרסה מודפסת ביד, יש גם כזאת אפשרות. תוכלו פשוט לקנות חוברת ללימוד תאוריה ובה כל המידע הנחוץ לכם, כולל לוח התמרורים.

טיפים ללימוד תמרורים

כדי לעבור בהצלחה את התאוריה וללמוד את לוח התמרורים, השתמשו בטיפים הבאים:

• תכננו נכון את הזמן – אם אינכם נרשמים לקורס הקדישו כל יום זמן מוגדר ללימוד לוח התמרורים. קורס הכנה לתאוריה כמו שלנו "יחייב" אתכם לשבת וללמוד בזמנים מוגדרים ולכן יהיה פתרון מעולה אם אתם מתקשים עם כל נושא המשמעת העצמית.

• הכירו את מבנה הבחינה – מומלץ לעשות כמה שיותר בחינות תאוריה במקביל ללימוד, זו דרך טובה להבין כיצד הבחינה נראית ובנויה ומה הדרישות מכם. שימו לב אילו תמרורים נמצאים תמיד בפוקוס, ותרגלו אותם יותר.

• אל תוותרו על נושאים – יכול להיות שנדמה לכם שישנם תמרורים חשובים יותר מאחרים. אך מומלץ שלא לוותר על אף קבוצת תמרורים, יש סיכוי גדול שתופיע לכם שאלה במבחן דווקא בנושא שבחרתם לוותר עליו. תמיד כדאי להיות מוכנים.

• הקדישו זמן להבין את מה שאתם פחות מבינים – אם ישנם דברים שלא מובנים לכם, או שיש לכם פער בידע, התמודדו עם האתגרים הללו קודם. בממשק דיגיטלי ייעודי יכולה להיות מערכת חכמה אשר שמה לב היכן יש לכם פער, ועוזרת לכם להשלים אותו.

• ולבסוף הירשמו לקורס – קורס הכנה לתאוריה מקצועי מועבר על ידי מורים מנוסים, שיש להם תכנית לימוד ברורה ומסודרת וניסיון רב בהגשה למבחן תאוריה. אם יש לכם שאלות, או שמשהו לא ברור תמיד תהיה לכם כתובת לפנות אליה, מה שיכול להקל עליכם במידה