כמה יעלה לי בעצם להוציא רישיון נהיגה?

קבלת רישיון נהיגה זהו סוג של טקס מעבר, ותוספת נהדרת לחיי השגרה, רישיון נהיגה מעניק הרבה יותר עצמאות ויכול להציע לכם את החופש להתנייד ממקום למקום. יחד עם זאת, הוצאת רישיון נהיגה יכולה גם להפוך להוצאה לא מבוטלת ועליכם להתכונן לכך, הן מבחינת הבנת השלבים השונים של התהליך והן מבחינת העלויות הנלוות לכל שלב.

באמצעות היכרות עם טווחי העליות, תוכלו להימנע מהוצאות בלתי צפויות לאורך הדרך ולתקצב את הוצאת הרישיון שלכם בצורה טובה. אנו כאן כדי לעזור לכם לקבל אומדן.

שלב 1: מבחן תאוריה

ברמה העקרונית, תוכלו להתחיל לקחת שיעורי נהיגה גם ללא מבחן תאוריה, אבל לא תוכלו לעבור את המבחן המעשי, המוכר גם כטסט, מבלי שעברתם תאוריה קודם לכן. מבחן התאוריה מתייחס לכללי הדרך השונים, היכרות עם התמרורים ועם המבנה של כלי הרכב בו אתם רוצים לנהוג, על כל המורכבות שלו וכללי הדרך שחלים עליו.

כדי לגשת למבחן תאוריה עליכם למלא באופן דיגיטלי את הטופס הירוק, אשר במסגרתו תידרשו גם לבצע בדיקת ראייה אצל אופטומטריסט מוסמך מטעם משרד התחבורה. המחיר של הבדיקה תלוי במקום שבו תיבדקו ונע בין 30 ל- 50 ₪.

כאשר אתם ניגשים למבחן תאוריה יהיה עליכם לשלם אגרה. את האגרה אפשר לשלם אונליין בלבד, באמצעות מזומן או כרטיס אשראי. העלות של מבחן תאוריה נכון לשנת 2024 עומד על 68 ₪.

אלו התשלומים הבסיסיים. כמובן שישנו חומר עזר לימודי שאפשר לרכוש, ואם אתם רוצים להיעזר בקורס תאוריה מקדים כדי להגדיל את הסיכויים שלכם לעבור את הבחינה, יהיה עליכם לשלם סכום נוסף. טווח המחירים של קורס תאוריה נע בין כמה מאות שקלים לכמה אלפי שקלים בהתאם לסוג הקורס שתבחרו (פרונטלי, דיגיטלי, זום) ומספר המפגשים שכולל.

עלויות בדרך לרשיון נהיגהשלב 2: שיעורי נהיגה

לאחר שתעברו את התאוריה, או במקביל ללימודי התאוריה בפועל, תוכלו להתחיל לקחת שיעורי נהיגה. מכסת המינימום עומדת על 28 שיעורים, כאשר המורים יקנו לתלמידים במהלכם כישורי נהיגה שונים וכל תלמיד יתקדם בקצב שלו ובהתאם ליכולות הלימוד של מורה הנהיגה.

שיעור נהיגה בודד של 40 דקות יעלה בין 140 ל- 220 ₪ או 180 ₪ בממוצע.

כאשר מורה הנהיגה מרגיש שאתם מוכנים לטסט בתום מכסת שיעורי החובה הוא יעביר אתכם טסט פנימי על ידי המנהל המקצועי המשויך לבית הספר לנהיגה . הטסט הפנימי נחשב לסוג של חזרה גנרלית לדבר האמיתי, וגם הוא כרוך בעלות, כאשר טווח המחירים נע בין 150 ל- 300 ₪.

שלב 3: טסט או מבחן נהיגה מעשי

לאחר שסיימתם את מכסת שיעורי הנהיגה שלכם, אתם מרגישים בטוחים בכישורי הנהיגה שלכם והמורה שלכם מאשר שאתם מוכנים לעבור לשלב הבא לאחר שביצע מבחן נהיגה פנימי, יהיה עליכם לגשת למבחן הנהיגה כדי לקבל את רישיון הנהיגה שלכם.

הזמנת המבחן מתבצעת באמצעות מערכת מקוונת שם ישלח לכם מועד המבחן במסרון.

המחיר של הטסט כולל תשלום אגרת טסט חיצוני בעלות של 144 ₪ נכון לשנת 2024, ותשלום נוסף עבור העמדת הרכב של מורה הנהיגה למבחן הנהיגה, שמחירו אינו עולה על 229 ₪. את תשלום האגרה מבצעים באופן מקוון באתר משרד התחבורה או בסניפי דואר ישראל. את התשלום עבור העמדת הרכב למבחן הנהיגה משלמים למורה.

שלב 4: קבלת רישיון הנהיגה

במידה ועברתם את המבחן המעשי בהצלחה ישלח אליכם הביתה היתר נהיגה התקף למשך 6 חודשים, כמובן לאחר תשלום אגרת הרישיון. ללא תשלום, רישיון הנהיגה לא יהיה בתוקף. בתום תקופת הליווי ישלח אליכם הביתה רישיון הנהיגה הקבוע.

כדי לקבל היתר נהיגה עליכם לשלם אגרה בסך 96 ₪ נכון לשנת 2024.

לקבל רישיון נהיגהולסיכום,

חשוב לציין כי אומנם תהליך הוצאות הרישיון עשוי להיות יקר, אך מדובר בהשקעה חשובה שתעניק לכם את החופש לנסוע ממקום למקום. לכן חשוב להקדיש את הזמן ולבחור במורה נהיגה מנוסה ומקצועי ולהתכונן כראוי למבחן התאוריה וגם למבחן המעשי, כדי לעבור אותם בפעם הראשונה, ולחסוך כסף לאורך התהליך.