האם תמרורים חדשים זה דבר נפוץ?

תמרורים נמצאים בסביבה כבר כמה מאות שנים, אך לא בהכרח כפי שאנו מכירים אותם כיום. במהלך השנים, העיצוב והמשמעות של תמרורים התפתחו כדי לענות על צרכים משתנים ושינויים שחלו בחברה ובאופן השימוש בדרכים, וזו הסיבה שאחת לכמה זמן צצים להם תמרורים חדשים.

אם תמיד עניינה אתכם ההיסטוריה של התמרורים או שאתם רק רוצים לדעת היכן ניתן להתעדכן בתמרורים החדשים ובמשמעויות שלהם, אספנו לכם כמה מהפרטים החשובים.

ההיסטוריה של התמרורים

אם נסע אחורה בזמן עד לתמרורים העתיקים ביותר, נגיע לרומא העתיקה, שם השתמשו באבני מיל כתמרור אשר מציין מרחקים ומכוון מטיילים. במאה ה- 18 שלטי דרכים הפכו להיות נפוצים באירופה, הם מוקמו בצמתים והראו לאן מובילה כל דרך היוצאת מהצומת. כאשר פדרו השני, מלך פורטוגל, חוקק חוק אשר מסדיר את התנועה באירופה, נקבעו גם תמרורים שמורים על מתן זכות קדימה ברחובותיה של ליסבון.

בשנות ה-70 של המאה ה-19 החלו להציב תמרורי אזהרה אשר מטרתם להזהיר רוכבי אופניים מהסכנות האורבות להם בדרכים. עם התפתחות המכוניות, מועדון המכוניות האיטלקי פיתח מערכת תמרורים מתקדמת, ובשנת 1900 הוצגו בצרפת התמרורים המודרניים הראשונים ששימשו להסדרת התנועה, בכבישים חדשים שנבנו.

בארצות הברית החלו להופיע שלטי דרכים בסוף המאה ה- 19 ורק בשנות העשרים של המאה הקודמת הוצגה שם המערכת הראשונה של תמרורים מתוקנים וכללה שלטים סטנדרטיים בגודל, בצורה ובצבע.

תמרורי עריםהאבולוציה של התמרורים

מאז שהתמרורים נכנסו לתמונה, העיצובים והמשמעויות שלהם המשיכו להתפתח. בשנות ה- 30 של המאה ה-20 נוספו חומרים מחזירי אור לתמרורים, מה שהפך אותם ליותר גלויים בשעות החשכה. בשנות ה-50 שונה הגופן של התמרורים על מנת שניתן יהיה לקרוא אותם גם מרחוק.

גם בשנים האחרונות וככל שהתפתחו הכבישים והקדמה הטכנולוגית, נכנסו תמרורים חדשים לתמונה כדי להסדיר את השימוש בדרכים, בהתאם לשינויים החברתיים שחלו לאורך התקופה. כתוצאה מכך נתן לראות במדינות רבות שלטים אשר מסדירים את השימוש ברכבים וכלי תחבורה חשמליים, ישנם שלטים אשר מזהירים את הנהגים מפני הסיכונים והסכנות של נהיגה מוסחת, וכן תמרורים אשר מדגישים את החשיבות של חגירת חגורת בטיחות.

כיצד מתעדכנים בכל התמרורים החדשים?

ככל שיותר ויותר תמרורים חדשים נכנסים לתמונה, זה מעט מאתגר להישאר מעודכנים. לכן אם אתם רוצים להיות עם היד על הדופק, תוכלו לבדוק את האתר של משרד התחבורה הבטיחות בדרכים אשר מתעדכן באופן שוטף במידע על תמרורים חדשים והמשמעויות שלהם. כמו כן אתם יכולים לעשות לעצמכם ריענון באתר העוסק בלימודי תאוריה ותמרורים, שם גם אפשר לקבל מידע עדכני בכל הנוגע לתמרורים חדשים.

חלק מהתמרורים החדשים שהוכנסו בישראל בשנים האחרונות כולל שלטים המציינים את מיקום עמדות הטעינה למכוניות חשמליות, שלטים המזהירים נהגים מפני הימצאות של חיות בר בכבישים, ותמרורים המציינים מספרי חירום שניתן לפנות אליהם במידה ומתמודדים עם בעיה בעת נסיעה בכביש המהיר.

תמרורי דרכים וכבישיםמאז ועד היום – תמרורים תמיד יהיו אבן דרך

התמרורים עברו דרך ארוכה מאז רומא העתיקה ועד היום, ולמרות השוני בעיצוב ובמשמעות, הם עדיין ותמיד יהיו חלק מהותי ממערך התחבורה שלנו, ומה שמסייע לווסת את התנועה ולשמור על בטיחות הנהגים בכבישים. ככל שהחברה שלנו תמשיך להשתנות, אנו יכולים לצפות לראות תמרורים חדשים אשר יתנו מענה לשינויים שחלו וחלים.

וכאשר אתם דואגים להישאר מעודכנים בכל הקשור ללוח התמרורים, אתם תורמים את חלקכם ועושים צעד נוסף להפיכת הדרכים לבטוחות יותר, עבור כלל ציבור המשתמשים.